Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Sanat Tarihine Damga Vurmuş Resimler

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Sanat Tarihine Damga Vurmuş Resimler

  1. Bosch - The Garden of Delights (1504)


  Tablonun sol panelinde cennet, orta kısmında dünyevi zevkler ve sağ panelinde cehennem tasvir edilmektedir. Hollandalı ressam Hieronymus Bosch'un eseridir ve Madrid'deki Prado müzesinde sergilenmektedir.
  2. Michelangelo - Il Giudizio Universale/ Universal Judgement (1541)


  Michelangelo'nun 30 yılını Roma'da geçirmesine sebep olan ve kıyamet gününü tasvir ettiği eseridir. Günümüzde Roma'da bulunan Sistin Şapeli'de sergilenmektedir.
  3. Ernst - Europe After the Rain II (1942) - Sumner Collection, Hartford


  Sanatçı tablosunda tahrip edilmiş bir doğayı en ürkütücü biçimiyle resmetmiştir.Tuhaf bir canlı mahvolmuş dünyada aç gözlerle dolaşmaktadır. Bu resim uygarlığın gelişimine kuşkuyla yaklaşan dönem sanatçılarının fantastik kaygılarını dile getiren trajik öğelerle dolu bir çalışmadır. Günümüzde Hartford'da bulunan Sumner Collection'da sergilenmektedir.
  4. Klimt - Beethovenfries (1902)


  Klimt bu resmi Sezession Sergisi için 1902'de hafif boyalarla direk duvara çizmiştir. 1986 yılına kadar sergilenmeyen eser şuan kalıcı yerinde o tarihten beri sergilenmektedir. Resmi Viyana'da bulunan Sezession galerisinde görebilirsiniz.
  5. Dali - Persistence of Memory (1931)


  'Belleğin Azmi' adındaki eser 'Eriyen Saatler' adıyla da bilinmektedir. Salvador Dali'nin en bilinen eseridir. Ünlü gerçeküstü tabloda yumuşaklık ve sertlik anlayışına ışık tutulmuştur. Resmin merkezinda canavara betimlemesine rastlanır ve bu Dali'nin birçok eserinde bulunur. Sanatçının kendisini betimlediği algısına yol açmıştır. New York'ta The Moders Art Galery'desergilenmektedir.
  6. Klimt - The Virgin (1913)


  Birçok çiçek içeren bu resim kadınlığın gelişimini konu alır. 5 kadın ( ya da 1 kadın ve 4 farklı açıdan kendi yansıması) yer almaktadır. Kadınların geçirdiği her aşama aynı kadın tarafından temsil edilmektedir. Günümüzde Prag'da bulunan National Gallery'de sergilenmektedir.
  7. Bosch - The Last Judgement (1505)


  Solda Adam ile Havva'nın yaratılışı tasvir edilirken sağda kıyamet tasvir edilmiştir. Viyana'da sergilenmektedir.
  8. Klimt - The Kiss (1908)


  Kendi altın döneminin en üst zamanlarında Klimt tarafından çizilmiştir. Modern dönemin en iyi eserlerinden biri olarak bilinir. Yağlı boya ile çizilmiştir. Resimdeki kadının elbisesi ve hatları oldukça belirgindir. Günümüzde Viyana'da bulunan Belvedere galerisinde sergilenmektedir.
  9. Botticelli - Allegoria della Primavera (1478)


  İtalyan Rönesans dönemi ressami Sandro Botticelli tarafından yapılmış eser sulu boya çalışmasıdır. Bir bahçede toplanmış mitolojik karakterler bulunmaktadır. Eser günümüzde Floransa'da bulunan Uffizi galerisinde sergilenmektedir.
  10. Monet - Nimphee (1926)


  Fransız izlenimci yazar tarafından yapılmıştır. Bir Japon bahçesi ve köprü resmedilmiştir.
  11. Dali - Metamorphose de Narcisse (1937)


  İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali tarafından yapılmış olan eser yağlı boya çalışmasıdır. Resme göre mitolojik karakter sudaki yansımasına aşık olur. Eser günümüzde Londra'daki Tate Galerisinde sergilenmektedir.
  12. Leonardo da Vinci - Il Cenacolo/ The Last Supper (Son Akşam Yemeği) (1497)


  Eser 15. yüzyıl'da Duke Lodovico Sforza'nın isteği üzerine yapılmıştır. İsa Mesih'in havarileriyle beraber yediği son akşam yemeğini temsil eder. Eser günümüzde Milano'da bulunan Maria delle Grazie'de sergilenmektedir.
Hazırlanıyor...
X