Renk seçin:


7 gün boyunca sarımsağın üzerine bal döküp yerseniz…

Reklam
7 gün boyunca sarımsağın üzerine bal döküp yerseniz…

Sarımsak iyi bir antioksidan fakat kötü kokuya namacıyla bulunduğu amacıyla tüketilmemekte. Sizler amacıyla bu kuvvetli antioksidanı basit tüketmenin yolunu araştırdık. İşte 7 gün süresince sarımsağın üstüne bal döküp Yemenin avantajları…

Yapılan incelemelerde sarımsağın bütün avantajlarını sağlayabilmesi amacıyla çiğ tüketilmesi gerektiği meydana çıkarılmıştır. Fakat kokusundan ötürü çiğ tüketilmesine yanaşılmadığından eksperler bal ile tüketilmesini öneriyor. Balın bileşenleri ile sağlığı avantajlar 2 katına çıkan sarımsağın çoğu hastalığı engellediği eksperler doğrulusunda vurgulanıyor. Genellikle aç karnına tüketilmesi gereken bu karışımın ne gibi avantajlar sağladığını sizler amacıyla derledik.

İŞTE 7 GÜN BOYUNCA SARIMSAĞIN ÜZERİNE BAL DÖKÜP YERSENİZ…

– Bu iki gıdada kanın pıhtılaşmasını önler. Genellikle tromboz ve varislerin oluşumunu engeller. İçerdikleri sülfür maddesi vücuttaki kan akışını dengeler.

– Kalp sağlığını kötü etkileyen yüksek tansiyon rahatsızlığı içersinde kan akışının dengede olması gerekir. Bu karışım kan akışını dengelediğinden yüksek tansiyon ve buna bağlı gelişebilecek kalp hastalıkları tehlikesini azaltır.

– Çiğ sarımsak “alisin maddesi” bakımından gerektiğince zengindir. Bu madde damarlarda birikmiş kötü kolesterolü temizleyerek kan dolaşımını destekler. Aynı vakitte trigliserit seviyelerinin de dengede kalmasını sağlar.

– Vücuttaki dengesiz enflamasyon yüzünden meydana çıkan süreğen rahatsızlıkları azaltmak amacıyla de eksperler bu karışımı öneriyor. Hem de bu karışım ödem toplamayı engelleyerek, kas rahatsızlıkları amacıyla natural ağrı kesici oluyor.

– İki gıdada de yüksek miktarda tespit edilen antimikrobiyel maddeler bağışıklık sistemini güçlendirerek bedenin zararlı hücrelere karşı savunmasını artırır.

– Enfeksiyon virüsü neticesi meydana çıkan boğaz iltihaplanmasını da engel olan bu mucize karışım, sıksık öksürüklerde de natural tedavi olarak kullanılır.

PEKİ BU KARIŞIM NASIL HAZIRLANIR?

MALZEMELER

1 su bardağı bal

10 diş çiğ sarımsak

250 gramlık bir cam kavanoz

HAZIRLANIŞI

Sarımsakları küçük küçük doğayınız ve kavanozun amacıylae atınız. Daha sonra üstüne balı dökerek karıştırınız. 7 gün süresince her sabah bu karışımdan bir yemek kaşığı ılık suya karıştırıp tüketiniz. 1,5 hafta ara verdikten sonra 7 gün süresince yine tüketiniz. Karışımı oda ısısında muhafaza ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ