Renk seçin:


Çemen otu nedir? Faydaları nelerdir? Çemen otu çayı nasıl yapılır?

Reklam
Çemen otu nedir? Faydaları nelerdir? Çemen otu çayı nasıl yapılır?

Uzak doğu ülkelerinde yemeklere tat verilmesi amacıyla sarfedilen çemen otu ile ilgili bilinmeyenlerini sizler amacıyla araştırdık. Peki çemen otu nedir? Faydaları nelerdir? Çemen otu çayı nasıl yapılır? İşte bütün bu soruların yanıtları…

Hem çemen otu hem de çemen tohumu olarak kullanılır. Birçok hastalığa yarar sağlar. Yüzyıllar süresince bitkisel tedavi yönteminde sarfedilen bu ot ile ilgili bilinmesi gerekenleri derledik. Yapılan bilimsel incelemelerde da bu otun olağanüstü yararları meydana çıkarılmış ve kanıtlanmıştır.

İŞTE ÇEMEN OTUNUN FAYDALARI

– Kendisinde barındıdığı antioksidan yardımıyla bedeni toksinlerden arındırır.

– Kötü kolesterolü düşürecek birtakım bileşenler sahibi olan çemen tohumu kandaki kolesterolü düzenleyerek kan akışını dengeler.

– Kandaki yağın yanı sıra karaciğerdeki toksinleri de temizleyerek cilt hastalıklarına yakalanma oranını düşürür.

– Yapılan birtakım testlerde çemen otunun bedentaki iltihabı kuruttuğu hem de kanserli hücreleri azaltığı meydana çıkmıştır. Çemen otu yağın beden yüzeyinde meydana gelen enfeksiyonları azalttığından natural tedavi de kullanılır.

– 100 gram çemen otu gün ortamında bedenin gereksinimi olan demiri karşıladığından anemi gibi rahatsızlıklara yakalanma oranını düşürür.

– Yüksek lif sahibi olan bu gıda gün boyu aç olmama hissi verir. Hem de oluşturulan incelemelerde ortamında diyet lifi konsantrasyonlarından biri bulunmuştur.

– Antioksidan yardımıyla bedeni temizlerken ihtiyar hücreleri de yok eder. Genç hücrelerin ise miktarını artırır.

– Hasara uğramış hücreleri yenilediğinden bedenin bütün sistemlerini dezenfekte eder. Genellikle sinir sistemini temizleyen bu ot, stres, depresyon ve yorgunluk gibi rahatsızlıkların tehlikesini azaltır.

– Çemen otu kan şekerini dengelediği oluşturulan başka incelemelerde meydana çıkmıştır. Hem de diyabet hastalığının da ilerlemesini engeller.

– 2016-2017 senelerinde oluşturulan incelemelerde bu otun zihinsel kuvveti artırdığı unutkanlık düzeyini azaltığı keşfedilmiştir.

– Çemen otunun mide mukozasını koruyarak, ülser ve reflü gibi rahatsızlıklara yakalanma oranını azaltır.

– Düzenli antreman ile birlikte alınan çemen otu tozu kas kütlesini kuvvetlendirerek ve direncini artırır.

– Regl dönemindeki kadınların kuvvetli sancı ve kas ağrılarını azaltır. Yeni doğum yapan anneler ise derli toplu bir şekilde günde 600 mg çemen otu tozunu tüketerek süt oranlarını artırabilir.

ÇEMEN OTU ÇAYI TARİFİ

Çemen otunu toz durumuna getiriniz. Bir kaba koyunuz ve üstüne sıcak su ekleyip demlenmesini bekleyiniz. Daha sonra süzgeç yardı ile süzünüz. Tatlandırmak amacıyla bir kaşık bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ