Renk seçin:


Hava karardığında deniz neden ısınır?

Reklam
Hava karardığında deniz neden ısınır?

Akşam saatlerinde yüzdüğümüzde deniz suyunun daha ılık hissedilmesinin asıl sebebi denizin ısınması değil. Ya da şöyle söyleyelim; deniz suyunda aynı gün içinde hissedilebilecek kadar soğuma ve ısınma olmaz.

Burada asıl soru denize nasıl bir yerden girmiş olduğunuz. Bu durum genelde kumlu plajlarda yaşanır. Kum, Güneş’ten emdiği enerjiyi hapseden bir yapıya sahip. Yapısı gereği, kum tanecikleri arasında hava boşlukları kaldığı için bu ısıyı dışarıya iletme konusunda üstüne yoktur. Güneş ışınlarının kumun alt tabakalarına nüfuz etmesi çok zor. Dolayısıyla bu durum sadece en üstteki tabakada yaşanıyor. Sonuç olarak ısıyı hapsedip üstüne bastığınızda ayaklarınızı yoksa da akşam saatlerine doğru Güneş’in etkisi azalmaya başladığında kumlar da hızla soğumaya başlıyor. Çünkü ısıyı uzun süre tutamaz ve hızla ısınıp soğuyabilir.

Plaja, Güneş’in etkisini yitirmeye başladığı saatlerde giderseniz hava da sıcaksa deniz suyu daha ılık gelir. Çünkü öncesinde çok sıcak bir kum tabakası üzerinden yürümek zorunda kalmazsınız. Bunda, suyun sığ bölümünün de kumdaki bu ısı değişiminden etkilenmesi rol oynar. Kum çok sıcaksa denize girmeye başladığınız noktadaki su da bu aşırı ısınmadan etkilenerek ısınır. Ama o esnada bile giderek derinleşen kısımlarındaki suyun sıcaklığı aynı kalır.

Yani kumlar ve denizin kıyıyla kesiştiği sığ kısmı ısındıkça derin kısmına buradan geçerek ulaştığınız için su daha serin hissedilir.

Kaynak: Hürriyet

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ