Renk seçin:


Kaliteli çikolata nasıl anlaşılır?

Reklam
Kaliteli çikolata nasıl anlaşılır?

Çikolata, bedene sevinç hormonu salgılayan bir lezzettir. Çikolatanın nitelikli olup olmadığını bir kaç kolay bilgi yardımıyla anlayabilirsiniz. “wpton.com” olarak nitelikli çikolatanın nasıl anlaşıldığını sizler amacıyla derledik. İşte nitelikli çikolata seçmenin püf noktaları…

Dünya üstünde bir çok tür çikolata bulunmaktadır. Bu kadar çok çeşidin arasında doğru bir seçim yapabilmeniz amacıyla “wpton.com” ekibi olarak nitelikli çikolatanın nasıl olduğunu sizler amacıyla araştırdık.

İşte, nitelik bir çikolatayı anlamanız amacıyla bilmeniz gerekenler…

– Çikolatanın görüntüsü parlak olmasına ilgi ediniz. Üstünde leke, çizik olmamasına gerekmektedir. ( Tasarımının nitelikli yapıldığına işarettir)

– Eğer nitelikli bir çikolata tadı istiyorsanız, kokusunu almadığınız çikolatanın tazeliğinin ve niteliksinin iyi olmadığını anlayabilirsiniz.

– Sütlü çikolata açık parlak kahverengi olmalıdır. Beyaz çikolata ise başak sarısına çalan parlak bej renginde tercih edilmelidir.

– Kaliteli bitter çikolataların rengi nerdeyse kırmızıya dönük koyu kahverengi bir renk olmalıdır.

– Çikolatanın üstünde renk farkılıkları varsa,(koyuluk ve açıklık gibi) çok sıcakta kaldığından deforme olmuş demektir.

– Kaliteli bir çikolatayı kavramanın en kolay tekniği ise çikolatayı kırdığınızda çevreye kırıntı bırakmadan kırılmasıdır.

– Kaliteli bir çikolata ağızda yağ keyfini hissettirmemelidir. Yağlı bir tat alıyorsanız kakao yağına ek diğer katkı yağların kullanıldığına işaret olabilir.

Püf Noktası: Burnunuzu elinizle kapatıp ağzınıza biraz çikolata atınız. Çikolatanızı emerek bitirdikten sonra burnunuzu açınız. Ağzınızdan derin bir soluk alıp burnunuzdan veriniz. Gerçek çikolatanın kokusunu alacak ve ağzınızda enteresan bir tat bırakacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ