Renk seçin:


Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

Reklam
Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

Sağlıklı bir yasam için öncelikli adımdır dengeli beslenme. gün içinde neler yediğimizin takipçisi olmalı ve neler yememiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız.

Diyetisyenlerin bazılarına göre az ve sık yemek doğru olsada birçok diyetisyene göre ideal olan beslenme şekli 3 öğün beslenmedir. 3 öğün beslenme modelinde öğünler arasına 4 veya 5 saatlik aralar koymalısınız. Öğünler arasında ise bol bol su içerek vücudunuzun nem dengesini kaybetmemesini sağlarsınız. Su içmek kilo vermeye yardımcı olan bir alışkanlıktır.

Beslenmenin sağlımızdaki yeri ne kadar önemliyse spor yapmak da bir o kadar önemlidir. Spor salonları sizin için uygun değilse günlük olarak 60 dakika yürümek de kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Açık havada yapacağınız yürüyüşler hem psikolojik olarak hem de vücudunuzun yağ toplamaması açısından oldukça faydalıdır.

Öğünler arasında acıktığınız zaman birşeyler atıştırma ihtiyacı hissederseniz böyle durumlarda badem, ceviz , fındık veya fıstık gibi kuruyemişlere yönelmeniz sağlıklı olacaktır. Bu tarz kuruyemişler 6-7 adeti geçmediğiniz zaman kilo aldırmaz ve enerji dolu bir gün geçirmenize yardımcı olur.

Geceleri acıktığınız zamanlarda basit sebzeler veya peynir yerseniz iştahınızı kesmiş olur ve kilo almazsınız. Buzdolabında gördüğünüz çikolata şeker gibi kilo aldırıcı yiyeceklere yönelmektense salatalık , 1-2 dilim peynir, 4-5 adet zeytin gibi hafif yiyeceklerle iştahınızı bastırabilirsiniz. Herşeyi kararında yediğiniz sürece istediğiniz herşeyi yiyebilirsiniz. Özellikle tuz ve şekerin dengesini çok iyi ayarlamalısınız. vücudumuza en zararlı maddelerden ikisi tuz ve şeker olduğu için diyetlerinizde bu maddelerden fazla kullanmamaya özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ