Renk seçin:


Sinir otu nedir? Sinir otunun bilinmeyen faydaları nelerdir

Reklam
Sinir otu nedir? Sinir otunun bilinmeyen faydaları nelerdir

Yüzyıllardır tıbbi çalışmalarda sarfedilen sinir otunun ne bulunduğunu biliyor musunuz? Kendisinde barındıdığı maddeler yardımıyla yaraların iyileşmesini hızlandıran sinir otuna dair bilinmeyenleri sizler amacıyla araştırdık. İşte sinir otu ve sinir otunun faydaları…

Damar otu, yara otu, çıban otu ve pişik otun olarak da tanınan sinir otu sulak alanlara yetişir. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçeklenen bu ot, eskiden tüketildiğinde kış boyu hastalanmayı engeller.

İçeriğinde allantoin, kalsiyum, potasyum, çinko, fosfor, silisik asit, flavonlar, tanen, C ve K vitamini barındırır. Halk arasında sinir otu genelde mide ağrılarına ve kuru öksürük gibi rahatsızlıklar esnasında tüketilir. Bu ot, kozmetik ve dondurma endüstrisinin yanı sıra ilaç endüstrisinde de ham madde olarak kullanılır.

SİNİR OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

– Çeşitli sebeplerden ötürü meydana çıkan apse, çıban ve dolama gibi ciddi cilt hastalıklarının natural tedavisinde kullanılır.

– Bazı bölgelerde bu ota siğil otu denilmesinin sebebi siğil gibi cilt hasarlarına iyi gelir.

– Bağırsaklarda biriken parazitler bir vakit sonra taş ve kum oluşumuna namacıyla olur. Hem de gaz sancılarına namacıyla olan bu parazitleri vücuttan atmak amacıyla de eksperler bu otun çayını önerir. İdrar yolu ile bu parazitleri vücuttan atar.

– Genellikle Ekim ve Şubat ayları arasında sık sık yaşanan üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Eylül ayından itibaren derli toplu tüketildiğinde kış boyu bağışıklığı hastalıklara karışı korur.

– Öksürük, balgam, bronşit, soluk tıkanması gibi rahatsızlıkları gidermek amacıyla de tüketilen bu otun çayı göğüsü yumuşatarak rahatsızlıklardan hasar almadan atlatılmasını destekler.

– Son senelerde çoğalan rahim ve rahim kanserinde oluşturulan incelemeler neticesinde iyileştirici tesiri bulunduğu görülmüştür.

– Nasır, pişik ve böcek sokmalarında da kullanılır.

– Kalp hastalıklarına namacıyla olan damar tıkanıklığını önleyerek, kan civarını dengeler ve ani felç, inme gibi rahatsızlıkların yaşanma tehlikesini azaltır.

– Şeker hastalarının da kolaylıkla kullanabileceği bu ot eksper kontrolünde kullanılmalıdır.

– Hem de akne ve iltihaplı sivilce tedavisinde de sinir otu ile hazırlanan suyu tonik olarak kullanabilirsiniz.

SİNİR OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Sinir otu kaynatma yolu ile değil demleme olarak hazırlanmalıdır. Önceden kaynatılmış 3 su bardağının içerisine iki tutam kurutulmuş sinir otu ekleyiniz. 15 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ