Renk seçin:


Turşu suyuna bal ekleyip tüketirseniz ?

Reklam
Turşu suyuna bal ekleyip tüketirseniz ?

Turşu suyununda balında sağlığa çoğu yararı bulunduğu bilinir. Fakat çok az insan turşuya bal ekleyip tüketmenin faydalarını bilir. Peki turşuya bal ekleyip tüketirseniz ne gibi faydaları vardır. İşte turşu suyuna bal ekleyip tüketmenin olağanüstü faydaları…

Evde oluşturulan turşu suyunda sarımsak, kişniş, tuz ve sirkenin yanı sıra içerisine eklenen besinlerinde faydaları harmanlanır. Bazı eksperler mide ekşimesine yararı olan turşu suyuna bal ekleyerek tüketmenin daha çok yararlı bulunduğunu vurguluyor.

İŞTE TURŞU SUYUNA BAL EKLEYİP TÜKETİRSENİZ…

– İleri yaşlarda daha sık rastlanan kas ve kemik tutulmalarını engellemek amacıyla kan düzeyinin ve kalsiyum oranının dengede olması gerekir. Turşu suyunda bol miktarda tespit edilen kalsiyum bunun hali engel olan en natural besindir. İçerisine bal eklenip tüketildiğinde bu yararını ikiye katlar.

– Yağlı yemeklerden sonra bilhassa yaşanan mide ekşimesi gibi rahatsızlıkları önlemek amacıyla de bu karışımı tüketebilirsiniz.

– Soğuk havalarla birlikte çoğalan faranjite de antibiyotik tesiri yapan bu karışım derli toplu tüketildiğinde kuru ve sıksık öksürüğü önler.

– Kendisinde barındıdığı yüksek miktarda antibakteriyel yardımıyla de bağırsak ve midede çok tespit edilen toksinleri idrar yolu ile atar.

– Yemek borusunda oluşma olsılığı olan kanserli hücrelerin azalmasına yardımcı olur. Aynı vakitte bağışıklığı güçlendirerek kış hastalıklarını önler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ