Renk seçin:


Uyku İle Kalp Arasındaki İlişkinin Boyutu

Reklam
Uyku İle Kalp Arasındaki İlişkinin Boyutu

Uyku İle Kalp Arasındaki İlişkinin Boyutu

İnsanoğlunun birincil ihtiyaçlarından biride uykudur. En az yeme içme kadar önemlidir. İnsanların kimi fazla uyurken kimi de az uyumaktadır. Fakat bir insanın uyuması gereken zaman dilimi ise 6 ile 8 saat arası uyumaktır. Bu sonuç bilimsel olarak kanıtlanmış bir veridir. Ayrıca kardiyologlarda sağlıklı ve dinç bir vücut için lazım olan uyku saatinin de 6 – 8 saat olduğunu vurgulamaktadırlar. Çünkü uzmanlar altı saatten az uykunun kalp riskini yüzde 11 daha fazla artırdığını söylemektedirler.

Öte yandan Avrupa’da bir kardiyolog grubun yaptığı araştırmalar neticesine göre uyku süresi ile kalp ve damar hastalıkları arasındaki bağın bulunduğunu ortaya koymuşlardır. Bu araştırmaya yetişkin denek olarak katılan bir milyondan fazla sağlıklı insan bulunmaktadır. Denekleri 6 saatten az, 8 saatten fazla ve 6-8 saat arası uyuyanlar olarak üç gruba ayıran kardiyologlar şu uyarıları kamuoyuna sunmuşlardır.

     6 Saatten Az Uykuya Dikkat Edilmelidir!

Yazımızın başında da belirtildiği gibi günlük bir insanın uyuması gereken zaman dilimi 6 – 8 saattir. Fakat bu saatlerin altında uyuyanlara önemli bir uyarı işin uzmanlarından gelmektedir. Yani konunun uzmanları günlük olarak altı saatten daha az uyuyanların kalp krizi geçirme ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 11 daha artırdığını ifade etmişlerdir.

     8 Saatten Fazla Uykuya Dikkat Edilmelidir!

Uzmanlar Bir insanın sekiz saatten fazla uyumasına da dikkat çekerek bunun kalp krizini ve kalp hastalıklarını riskini yüzde 33 artırdığını vurgulamışlardır.

     6 – 8 Saat Uyumak En İdeali!

Araştırma sonuçları en ideal uykunun 6 – 8 saatleri alınan uykunun olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Neticede uyku ile kalp arasındaki ilişkinin varlığı bir gerçektir. Bundan ötürü insanlar uyku dilimlerini en ideali olanı seçmeli ve her zaman kaliteli uyku çekmelidirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Hak dedi ki:

    Yararlı bir makale olmuş. Elinize sağlık.

  2. Mehmet siber dedi ki:

    Evet doğru bencede. Azı karar çoğu zarar.

  3. Sinem dedi ki:

    Bir insana 6 saat uyku yetiyor. Gerisi yatak keyfi bence.

BİR YORUM YAZ