Renk seçin:


Her gün 2 fincan ev yoğurdu tüketirseniz?

Reklam
Her gün 2 fincan ev yoğurdu tüketirseniz?

Yapılan bir incelemede ev yapımı yoğurdun olağanüstü faydaları bulunduğu meydana çıktı. Her gün tüketilen iki fincan ev yoğurdunun mucize faydaları eksperleri bile şaşırttı. İşte her gün 2 fincan ev yoğurdu tüketirseniz…

Hassas bağırsak belirtisi hayat sürdüren hastaların katılması ile oluşturulan tetkik 6 ay sürdü. 6 ay süresince her katılımcı ev yapımı yoğurttan 2 fincan tüketti. Dünyada ilk kez bu tür bir tetkik yapıldı. Araştırmanın neticesi çoğu uzmanı şaşırttı. İştirakçilerin yüzde 90’ı tetkik neticesi hayat sürdürdükleri titiz bağırsak belirtisinun semptomlarının kaybolacak kadar azaldığını söyledi. Hem de günlük bağırsak hareketlerinin de düzeldiğini ifade ettiler.

HASSAS BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hassas bağırsak belirtisi en süregelen görülen rahatsızlıktır. Karın şişliği, kabızlık, gaz ve ishal gibi belirtilerle kendini gösteren hastanın hayat niteliğini olumsuz etkiler. Sebebi tam olarak bilinmese de eksperler doğrulusunda kalın bağırsakta ilerleyen anormal işleyişten kaynaklanıyor olabileceği düşünülüyor. Bu problem dışkılamanın kıvamını kalınlaştırdığından ya da tam tersi sıvılaştırdığından karın ağrıları ile seyir gösterir.

EV YOĞURDUNUN İNANILMAZ FAYDASI

Araştırmanın en mühim ayrıntısı ise günlük süt ile evde oluşturulan yoğurt olmasıdır. Ev yapımı yoğurtta daha çok faydalı bakteri bulunur. Bu bakteriler bağırsak florasının ve çeşitliliğini artırmaya destek olur.

EVDE YOĞURT NASIL MAYALANIR?

1 litre süt
1 kaşık yoğurt
Çay kaşığının ucuyla tuz

Süzdüğünüz sütü kısık ateşte kaynayana kadar pişiriniz. Köpürmeye başlayınca kepçe sayesinde havalandırarak karıştırınız. Kaynayan sütün üçte biri azalana kadar bu şekilde karıştırarınız. Ocaktan alıp soğumaya bırakın. 10-15 dakika istenilen sıcaklığa gelene kadar bekletin. Bir kabın içine yoğurt ve tuzu ekleyip pürüzsüz imkan kadar karıştırınız. Tenceredeki sütün içine ek ediniz. Daha sonra iyice karıştırınız.
Cam yoğurt kaplarına döküp kapağını kapatmadan 10-15 dakika seviyesinde 50
derecede çalıştırıp kapatılan fırına koyun. Fırının kapağını hiç açmadan 5 saat bekletin. Sürenin neticesinda tekrar ağzı açık olarak buzdolabına koyun. 10 saat süre ile buzdolabında beklettikten sonra kapağını kapatın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ